Pack a little more into your weekend with the 40L pack. Be a travel pro with clever external organization for all your in-motion travel essentials.
Weekend essentials plus a little more — the 40L can handle it. Be a travel pro and keep all your in-motion travel essentials close at hand for the airport or ticket lines. Padded on all sides and featuring an Air Cushion mesh back panel, your gear is protected and you’ll stay cool.
| Ideal Fit For | Anyone |
| Activity | Adventure Travel |
| Product Dimensions | 22in H x 14in L x 9in W |
| Weight | 3.86lbs |
| Volume | 40L |
| Main Body Access | Split-Case |
| Fits Torso | 16" - 21" |
| Fits Hips/Waist | 28" - 48" |
| Closure Type | Zipper |
| Warranty | Limited Lifetime |