Durable and strong, yet stunning and sleek, the Women's Maya 20 Backpack is your day hiking best friend. When you want to stay active the BioSync suspension is there, when you need a break the 3D backpanel keeps you cool. An easily adjustable system means getting a perfect fit is simple.
| Activity | Day Hiking |
| Product Dimensions | 19.3in H x 11in L x 9in W |
| Weight | 1.90lbs |
| Volume | 20L |
| Max Carry Weight | 20lbs |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 14" - 19" |
| Fits Hips/Waist | 27" - 45" |
| Number of External Pockets | 5 |
| Closure Type | Zipper |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hip Belt Included | Yes |
| Hip Belt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachments | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |