On Sale: $119.96Regularly: $159.95Sale Ends Monday 05/25/2026
Item # 190207095005 :: 1 available.
Expected To Ship on 05/19/2026
Lightweight and free of excess, the Women's Gregory Maya 20 Plus Size Backpack helps you go faster with the BioSync suspension and a plus size fit that moves with your body. With a 3D backpanel that keeps you cool and a generously padded hipbelt, you can focus on enjoying the trail while staying supremely comfortable.
| Ideal Fit For | Womens |
| Activity | Day Hiking |
| Product Dimensions | 19.3in H x 11in L x 9in W |
| Weight | 2.18lbs |
| Volume | 20L |
| Max Carry Weight | 20lbs |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 14" - 19" |
| Fits Hips/Waist | 27" - 45" |
| Number of External Pockets | 5 |
| Closure Type | Zipper |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hip Belt Included | Yes |
| Hip Belt Pockets | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |