On Sale: $52.46Regularly: $69.95Sale Ends Monday 05/25/2026
Item # :: available.
Expected To Ship on
Providing 16 liters of lightweight, low-profile capacity for your essentials, the Nano 16 is ideal for active everyday use: exploring the local trails, an outdoor concert, or a weekend getaway. The Nano 16's top-loading design incorporates a quick access zippered pocket for accessories, and its packable nature makes it perfect for stuffing in your checked or carry-on luggage.
| Ideal Fit For | Anyone |
| Activity | Day Hiking / Everyday / Active Travel |
| Product Dimensions | 18.9in H x 6.7in L x 11.4in W |
| Weight | 0.80lbs |
| Volume | 16L |
| Max Carry Weight | 20lbs |
| Main Body Access | Top |
| Fits Torso | 14" - 21" |
| Number of External Pockets | 3 |
| Closure Type | Drawcord |
| Hydration Compatible | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |