The Nano 18 lets you pack for longer travel days and extended hikes. This minimal daypack features a large main compartment and quick access front zippered pocket for smaller items. A separate hydration reservoir sleeve doubles as a tablet or small laptop pocket making this bag versatile for any outing.
| Item # | 1530578885 |
| Ideal Fit For | Anyone |
| Activity | Day Hiking / Everyday / Active Travel |
| Product Dimensions | 20.1in H x 10.6in L x 7.9in W |
| Weight | 1.06lbs |
| Volume | 18L |
| Max Carry Weight | 20lbs |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 14" - 19" |
| Fits Hips/Waist | Up to 48" |
| Number of External Pockets | 3 |
| Closure Type | Zipper |
| Hip Belt Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |