Designed in the mountains and ready for travel, the Nano 20 is built with a breathable backpanel and padded shoulder straps for all-day comfort. Its quick-access pockets and separated hydration sleeve, which can also fit a laptop or tablet, make it a versatile, do-it-all daypack.
| Item # | 111499D243 |
| Ideal Fit For | Anyone |
| Activity | Everyday |
| Product Dimensions | 20in H x 10in L x 8.5in W |
| Weight | 1.10lbs |
| Volume | 20L |
| Max Carry Weight | 20 |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 16" - 21" |
| Fits Hips/Waist | Up to 48" |
| Number of External Pockets | 6 |
| Closure Type | Zipper |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hip Belt Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |