Designed in the mountains, and ready for travel, the Nano 20 is built with a breathable backpanel and padded shoulder straps for all-day comfort. The quick access pocketing and separated hydration sleeve that can fit a laptop or tablet make it a versatile do-it-all daypack.
| Item # | 1530659974 |
| Ideal Fit For | Anyone |
| Activity | Day Hiking / Everyday / Active Travel |
| Product Dimensions | 20.5in H x 11in L x 7.5in W |
| Weight | |
| 1.34lbs | |
| Volume | 20L |
| Max Carry Weight | 25lbs |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 14" - 19" |
| Fits Hips/Waist | up to 60" |
| Number of External Pockets | 5 |
| Closure Type | Zipper |
| Hip Belt Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |