With dual zippered hipbelt pockets and 3D foam breathable backpanel, the Swift 24 H2O sets the standard for comfort and capability. The included 2L hydro reservoir, with a dedicated pocket, and magnetic routing system provides convenient, intuitive access to the precious water you need on the trail.
| Item # | 141346C221 |
| Ideal Fit For | Womens |
| Activity | Day Hiking |
| Product Dimensions | |
| 18IN H x 11IN L x 8.7IN W | Weight |
| 1.60LB | |
| Volume22L | |
| Max Carry Weight | 25lbs |
| Main Body Access | Panel |
| Fits Torso | 14" - 19" |
| Fits Hips/Waist | 27" - 45" |
| Number of External Pockets | 3 |
| Closure Type | Zipper |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hydration Reservoir Included | Yes |
| Hip Belt Included | Yes |
| Hip Belt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachments | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |