This is MSR's highest capacity, full-featured cook system for groups of 4 or more. Including a big, hard-anodized 5.3L pot, and a 3.2L nonstick, you can fix a feast for the whole posse on a road trip, while its compact nested design makes it a great option for big river and group backpack trips as well. You get an extra Strainer Lid for maximum efficiency, plus plates and mugs for four.
| SKU: | 05996 |
| Weight (Standard): | 3 lb 10 oz |
| Weight (Metric): | 1.67 kg |
| Diameter (Standard): | 9.3 in |
| Diameter (Metric): | 23.6 cm |
| Height (Standard): | 6 in |
| Height (Metric): | 15.2 cm |
| Material(s): | Aluminum / Plastic |
| Country of Origin: | Made in Thailand |
| Packed Size (Metric): | 30.5 x 15.9 cm |
| Packed Size (Standard): | 12 x 6.25 in |
| Width (Metric): | 30.2 cm |
| Width (Standard): | 11.9 in |